aronica - ekologiczne wino z aronii
polski

NA EKO ŚCIEŻCE

W obliczu wzrastającej urbanizacji środowisko naturalne ulega zniszczeniu, to co jemy, czym oddychamy bardziej szkodzi niż jest w stanie utrzymać nas w pełni sił. Jak chronić się przed tym i jak temu zapobiegać? Każdy z nas może stworzyć swój mały ekologiczny świat, który pozwoli mu cieszyć się zdrowiem i jednocześnie dorzucać swoją małą cegiełkę do środowiska tętniącego zdrowym życiem. Wbrew pozorom nie wymaga to dużego zaangażowania, a tylko zmiany nawyków. Poza tym panuje dziś bardzo pożyteczna moda na bycie Eko, więc chcąc podążać z duchem czasu bądź z ekologią na Ty. Poniżej kilka prostych sposobów by pomóc sobie i światu:

Kolorowe kosze

Segregacja śmieci nie jest nudna, to jak gra w kolory. Niebieskie pojemniki służą do składowania papieru, białe – szkła bezbarwnego, żółte są przeznaczone na metal i plastik. Do zielonych wrzucamy szkło kolorowe. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny możesz oddać w sklepie przy zakupie nowego urządzenia. Sprzedawca ma obowiązek go przyjąć. Baterie zanieś do wyznaczonego punktu zbiórki.

Energia do portfela

Oszczędzanie energii elektrycznej to kolejny przykład dobrej praktyki dla Twojego gospodarstwa domowego i środowiska.

Opuszczając pomieszczenie, wyłącz światło, to takie proste, a jakże często o tym zapominamy. Wymień tradycyjne żarówki na energooszczędne. Zawsze wyłączaj przyciski czuwania („czerwone diody – stand by”), kiedy nie korzystasz ze sprzętu RTV. Nie pozostawiaj ładowarek w gniazdkach, kiedy nie ładujesz telefonu, kamery, aparatu etc. Przykładowo drukarka na czuwanie zużywa 93% energii, a na drukowanie tylko 7%. Dokonując zakupu sprzętów AGD (pralka, lodówka, zmywarka), zwróć uwagę i wybierz sprzęt z wysoką klasą energooszczędności. Kiedy możliwe, korzystaj z krótkiego programu zmywarek kuchennych. Gotowanie jeszcze nie było tak tanie pod warunkiem, że podczas gotowania przykryjesz garnek, aby nie tracić ciepła. Gotowanie w zamkniętych naczyniach pozwoli Ci zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30%. Wstawiaj pranie, gdy bęben pralki jest całkowicie zapełniony, możesz też skorzystać z funkcji ½ ładowności bębna lub doboru wody w zależności od ładunku, pierz w możliwie najniższej temperaturze, korzystaj ze środków piorących, które swoje optimum działania mają już w 30 lub 40 stopniach.

Kropla draży skałę

Rodzina 4 osobowa marnuje przez niezakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia:

- tygodniowo - ok. 100 litrów wody

- rocznie – ok. 5.200 litrów (5,2 m3)

- w skali kraju: 49.400.000.000 litrów warte 365.000 000 zł!!!

Oto kilka pomysłów jak oszczędzać wodę w domu: resztki wody z czajnika, gotowania jajek itp.; zamiast wylewać, odstaw i np. podlej nimi rośliny; ogranicz kąpiele na rzecz prysznica; zakręcaj kran, myjąc zęby czy goląc się; korzystaj ze spłuczek z funkcją stop, wybieraj sprzęt AGD z programami ograniczania zużycia wody i energii; nie myj naczyń pod bieżącą wodą - można namoczyć naczynia w wodzie z płynem, a następnie szybko je spłukać pod niewielkim strumieniem.

Papier nie do zdarcia

Zamiast papierowych wyciągów z banków, rachunków za telefon stacjonarny, komórkę, Internet itp. pobieraj dokumenty elektroniczne. Twoje szafki będą mniej zaśmiecone, a ocalone drzewa odwdzięczą się tlenem.

W plastiku Ci nie do twarzy

Jedna torba foliowa produkowana jest w ciągu sekundy, używa się ją średnio przez 25 minut, a rozkłada się od 100 do 400 lat! Spraw sobie kolorową płócienną torbę na zakupy z designerskimi motywami. Będziesz modna, a wyprawy do zieleniaka nabiorą pokazowego smaczku.

Mebelki milionerki

Stare meble często po drobnej renowacji znowu mogą wyglądać jak nowe. Możesz też kupić meble zrobione z odzysku, to ostatnio największy krzyk mody i pewność, że nikt czegoś podobnego mieć nie będzie. Z papieru makulaturowego da się wyczarować gustowne meble: siedziska, stojaki, taboret. Po co marnować nowy surowiec, skoro stary lub same okrawki są równie dobre? (przykładowo papier może być przetworzony nawet sześć razy!). Do dekoracji pomieszczeń używaj ekologicznych materiałów np. z lnu i bawełny organicznej. Panele podłogowe z egzotycznego drewna zamień na przyjaźniejszy środowisku korek, a ściany maluj nietoksycznymi farbami.

Przejście na ekologiczny tryb życia to nie tylko korzyści dla zdrowia, środowiska, ale i portfela.

Eco Zone

strony internetowe łódź

polski

 

 

SERWIS DLA OSÓB PEŁNOLETNICH